אשתך הקדימה אותך בתביעת גירושין?

כמעט בכל הליך גירושין יש צד יוזם וצד נגרר. כלומר, הבעל/האישה הם הראשונים להגיש תביעת גירושין והצד השני נגרר להליכים המשפטיים.
בסקירה שלפניך, יתואר באריכות מה ניתן וראוי לעשות בכל אותם מקרים שבהם האישה היא זו אשר הקדימה ופתחה בהליך הגירושין.

עו”ד שרון סגל יתאר מה עושים במצב מעין זה ואיך ראוי להתנהל מכאן והלאה, במטרה לשמור על האינטרסים שלך, וזאת על אף שהאישה היא זו שהחלה בהליך.

ייאמר מיד, כי ישנה סמכות מקבילה לבית הדין הרבני ולבית המשפט לענייני משפחה לדון בתביעות הנלוות לתביעת הגירושין, כגון: תביעות הרכוש, המזונות והמשמורת. האמור, יצר את תופעת מירוץ הסמכויות.

תופעה זו, מתבטאת בכך שהבעל מקדים את האישה ומגיש לפניה תביעת גירושין בפני בית הדין הרבני, שנחשב כיותר נוח לגברים/בעלים, תוך שהוא כורך עימה את יתר התביעות הנלוות. אולם, האישה שואפת להקדים את הבעל, ולהגיש לפניו את התביעות הנלוות לגירושין בפני בית המשפט לענייני משפחה, שנחשב כיותר נוח לנשים, ובכך למנוע מהגבר את האפשרות לכרוך תביעות אלו עם הגשת תביעת גירושין מצידו בפני בית הדין הרבני.

לפיכך, במידה ואישתך הקדימה אותך והגישה את התביעות הנלוות בפני בית המשפט לענייני משפחה, אזי מומלץ לך לפעול בהתאם להנחיות המפורטות כדלקמן.

6  טיפים חשובים ליישום בהליך הגירושין שלך!

ראשית, חשוב מאד להקדים ולהתייעץ עם עורך דין מומלץ, מקצועי ומנוסה בהליכי גירושין, שיבדוק את מהות התביעות של אישתך, ינחה אותך כיצד להיערך אליהן וילווה אותך לכל אורך הליכי הגירושין. יודגש, כי לא מומלץ לבצע פעולה כלשהי ללא ייצוג משפטי הולם.

זאת ובנוסף, חשוב מאד לעשות את הצעדים האמורים בהקדם האפשרי, שכן לא פעם התקופה הראשונה בסכסוך גירושין הינה קריטית מבחינת תוצאות ההליך ואילו טעויות הנעשות בתחילת הדרך קשות מאד לתיקון בהמשך.

כמו כן, ישנם מהלכים שקל יותר לבצע אותם בתחילת ההליכים מאשר לאחר מכן. באותה מידה, אל לבעל להתפתות להגיע להסכם עם האישה מבלי להיוועץ עם עורך דין, במיוחד אם לאישתך יש עורך דין שמייצג אותה, אך גם אם אישתך לכאורה איננה מיוצגת. זאת על מנת למנוע את הסיכון שעקב היעדר בקיאותך בנושא דיני המשפחה ובזכויות המגיעות לך, תחתום על הסכם גירושין מהיר אשר יקפח את זכויותייך.

יצוין, כי במידה ואישתך מפגינה בקיאות יוצאת דופן בדיני הגירושין שאינה אופיינית לה, אזי סביר להניח כי היא מונחית באמצעות עורך דין מאחורי הקלעים, ובמקרה כזה עליך להיזהר שבעתיים ולא להסכים לשום דבר ללא התייעצות עם עורך דין מטעמך.

לפיכך, אל לך לחתום בשום מצב על שום הסכם מכל סוג שהוא, לרבות: זיכרון דברים, מסמך עקרונות וכדומה, מבלי שהתייעצת קודם לכן עם עורך דין מטעמך לגבי משמעויות המסמך והשלכותיו על זכויותייך וזכויות ילדייך.

שנית,  יש לתת את הדעת לעובדה שאישתך הגישה את התביעות הנלוות דווקא בפני בית המשפט לענייני משפחה, דווקא עשויה לפעול לטובתך בנסיבות מסוימות, וזאת מאחר שלבית הדין הרבני ישנה סמכות להורות על מתן צווים לטובת האישה הייחודים לו, אשר בית המשפט לענייני משפחה איננו מוסמך לתת אותם.
לדוגמה: בית הדין הרבני יכול להורות על מתן צו למדור ספציפי עבור האישה, אשר מאפשר לה להמשיך ולגור בדירת המגורים המשותפת של בני הזוג עד לתום הליכי הגירושין ביניהם.

צו מדור זה יכול למעשה גם למנוע את מכירת הבית וחלוקת תמורתו בינה לבין בעלה לפני סיום הליכי הגירושין, ובמקרה ואלו נמשכים שנים רבות אזי יכולה להיות לכך משמעות רבה ביותר.

שלישית, במידה ואישתך הגישה תביעה לתשלום מזונות ילדים בפני בית המשפט למשפחה, חשוב לדעת כי כאשר המדובר בתביעת מזונות מטעם הילדים עבור עצמם, אזי בכל מקרה לא הייתה באפשרותך לכרוך אותה בתביעת הגירושין המוגשת בפני בית הדין הרבני, וזאת בהתאם להלכה הוותיקה שנקבעה בהליך בר”ע 120/69 שרגאי נ’ שרגאי.

עם זאת, יצוין כי ניתן לכאורה לעקוף הלכה זו באמצעות הגשת תביעה מטעם הבעל בדבר השבת הוצאות מזונות הילדים בפני בית הדין הרבני, וזאת במידה והאב גם משמש כמשמורן.
לגבי תביעת מזונות אישה יש לציין, כי לעיתים בית המשפט לענייני משפחה יפסוק סכום נמוך יותר מזה שיפסוק בית הדין הרבני.

רביעית, במידה ואישתך הגישה תביעה למשמורת ילדים, יש לזכור כי בית הדין הרבני ובית המשפט לענייני משפחה מפעילים בדרך כלל שיקול דעת דומה בעניין זה, בהתאם להמלצות חוות הדעת של פקידת סעד בעניין המסוגלות ההורית של כל אחד מההורים. לפיכך, לא כל-כך משנה בפני מי הוגשה תביעה זו. ברם, מה שכן חשוב הוא שכאשר תגיע לפגישה עם פקידת הסעד, עליך להיות מוכן אליה כראוי.

חמישית,  יש לנסות ולאסוף ככל האפשר ראיות כנגד אישתך. לשם כך, אתה יכול להיעזר גם בכתב התביעה של אישתך, וזאת על מנת לאתר כזבים מובהקים אשר עשויים לפגוע במהימנותה ואמינותה בפני בית המשפט. כמו כן, מומלץ לנסות להקליט את האישה בעודך משוחח עימה במטרה להפריך ולסתור את טענותיה.

יובהר, כי במידה ותצליח תוך כדי השיחה להביא את אישתך להודות שטענותיה הינן כוזבות, אזי תוכל להשתמש בהקלטת השיחה כראיה בעלת משקל רב במסגרת ניהול שלב ההוכחות בתיק.

עם זאת, חשוב להתייעץ עם עורך דין לפני ביצוע ההקלטות, כדי לוודא שאתה מבצע את ההקלטות כדין ובאופן חוקי והכול על מנת להבטיח שההקלטות תיחשבנה כראיות קבילות בפני בית המשפט.

כמו כן, אל לשכוח כי סביר מאד שאישתך מנסה לדובב ולהקליט גם אותך. ולפיכך- עליך לשקול מילים גם כן.

שישית,  במידה ואישתך מנהלת עימך משא ומתן לפשרה, אל תתפתה להצעות שמוצגות על-ידה כהצעות בעלות תוקף זמני קצר, או הצעות שהינן המקסימאליות מבחינתה, במיוחד אם מדובר בהצעות ראשוניות בלבד.

כאמור, ניסיון החיים מלמד שהצעות ראשוניות הינן הצעות מקדימות בלבד, שעליהן ניתן להתמקח עד שמגיעים לעמק השווה בין הצדדים.

כמו כן, מומלץ לא להיכנע במהלך שלב המשא-ומתן לשום מעשה סחטנות או איומים שהאישה תנסה חלילה להפעיל עליך. לדוגמה: האישה תאמר לך שאם לא תחתום על הסכם גירושין לפי התנאים שלה, אזי היא לא תאפשר לך להיפגש עם ילדיכם המשותפים או שהיא תגיש במשטרה תלונות שווא נגדך בגין אלימות, שכביכול הינך מפגין כלפיה ו/או כלפי הילדים.

ייאמר מיד, כי בהמשך ל-6 הטיפים החשובים שפורטו לעיל, נזכיר שוב כי הדבר הראשון והחשוב ביותר לעשות לאחר שהבנת כי אישתך הקדימה אותך והחלה בהליכי גירושין, הוא לפנות לייצוג משפטי ראוי באמצעות עורך דין מעולה.

שאלות? לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

 

 

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699