על קריירה ומוניטין בהליכי גירושין

עפ”י חוק איזון משאבים כאשר בני זוג מחליטים להתגרש, זכאי כל צד למחצית מן הרכוש שנצבר במהלך חייהם המשותפים. תביעות רכוש במסגרת תיק גירושין, נועדו לחלק את הרכוש המשותף בין הצדדים ולרוב מדובר על נכסים, רכוש ממשי, כסף ועוד. אך לא רק – מוניטין ונכסי קריירה שצבר אחד מבני הזוג, מוגדרים גם הם כרכוש משותף, ובעיקר אם בגלל תרומה של צד אחד, נוצרו והתפתחו המוניטין ונכסי הקריירה אצל האחר.כאשר מנהלים בית ומשק משותף, מישהו צריך לשאת בעול הטיפול בבית ובילדים, ולא תמיד אפשרי ששני בני הזוג ירכשו השכלה ויפתחו קריירה. בדרך כלל יש צד כלשהו שמוותר למען הקריירה וההתפתחות של האחר, והתנהלות זו שאפשרה את קיום הקריירה של הצד השני, תזכה את הצד המוותר בחלק מהמוניטין ונכסי הקריירה של הצד האחר.

מגמה עולה בתיקי הגירושין בישראל

לפיכך מסתמנת היום מגמה עולה בתביעות לחלוקת רכוש בתיקי גירושין, שיותר ויותר בני זוג שהיו הצד התומך בקריירה באופן עקיף, בזה שהם ביצעו מטלות אחרות לשם קיום הבית ובכך אפשרו לצד השני לרכוש השכלה, להתפתח ולעשות קריירה, תובעים את חלקם גם במוניטין ונכסי הקריירה שמתורגמים לכסף. בשנים האחרונות נטען כי אי הכללת מוניטין ונכסי קריירה כרכוש בר חלוקה בין בני הזוג במקרה של גירושין, גורמים לחלוקה לא שוויונית המפלה את הצד השני שבזכות תרומתו והתמסרותו לבית, הסיר מעל הצד האחר את הדאגה ובכך בעצם אפשר לו לעשות קריירה ולצבור מוניטין. לעיתים יכול לקבוע בית המשפט תשלום חד פעמי בגין תביעה שכזו. נכסים אלו אם כך, הם “שוויו” של אחד מבני הזוג, מפתח הקריירה, אשר רכש את השכלתו ואת ניסיונו במהלך החיים המשותפים, שבגינם ניתן להוכיח את כושר השתכרותו.

החישוב הבעייתי

חישוב של מוניטין ונכסי קריירה שונים ממקרה למקרה, משום שלדוגמה יתכן כי את ההשכלה רכש אחד מבני הזוג, בעל הקריירה טרם הנישואין, ורק את התמחותו עשה במהלך החיים המשותפים, כך שתרומת הצד האחר, היא לא מראשית רכישת ההשכלה אלא מן ההתמחות, וגם אז זה נושא לדיון, וכל עניין לגופו, ובכל מקרה רצוי בתביעות אלו לקבל יעוץ משפטי מעורך דין מומחה בנושא גירושין. לא כל הנשים שנמצאות בהליכי גירושין,  מודעות לזכות שיש להן לדרוש חלק מהמוניטין ונכסי הקריירה של הבעל. בעיקר מדובר על נשים שראו את עצמן כמי שצריכות לטפל בבית ולגדל את הילדים, אך אם הן היו דורשות מהבעל לתרום את חלקו בטיפול בבית וגידול הילדים, הוא לא היה יכול להשקיע במקצוע שלו כפי שהשקיע ולעשות קריירה, שמתבטאת גם בכושר ההשתכרות העכשווי וכושר ההשתכרות העתידי שלו. לפיכך רצוי מאוד, לפני התחלת כל הליך של תביעות בתיק גירושין לפנות לעורך דין מומחה בתחום, ולקבל ממנו יעוץ גם בנושא זה של החלק המגיע לצד שתרם למוניטין ולקריירה של הצד השני.

לחצו כאן לפניה וקבלת ייעוץ משפטי מהיר!

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699