חברות משפחתיות בגירושין

זוגות נשואים אשר מחליטים לסיים את הקשר ביניהם ולהתגרש, נאלצים להתמודד עם לא מעט קשיים וליצור ביניהם הסדרים שונים, החל מהסדרי משמורת על הילדים, הסדרי חלוקת רכוש, מזונות ועוד.  אצל לא מעט זוגות נכנס לא פעם הצורך לקיים הסדר אודות עסקים משותפים שהם הקימו. במסגרת הסדרים אלו יש לקבוע מי יקבל את הבעלות על החברה, מי ירכוש את המניות של הצד השני ומי יישאר מחוץ לעסק.

לפני שנסביר כיצד זה הולך, יש לציין שישנם 4 מצבים קלאסיים לפתרון סוגיה של חברת משפחתית בעת גירושין:

המצב הראשון הוא ששני הצדדים מחליטים לשמור על החברה כפי שהיא, זאת בהנחה ושניהם מקיימים קשר טוב ביניהם גם אחרי הגירושים. גם במקרה כזה אגב, רצוי להגיע להסדר מסוים שיופעל במידה ויחליטו כן לפרק את השותפות ביניהם.
המצב השני הוא שיש ביניהם הסדר קיים עוד מתקופת הנישואין. במקרה כזה אם ההסדר מקבל את אישורו של בית משפט, אין סיבה שלא להפעיל אותו. הוא יכול שלא לקבל אישור זה, במקרה ומתברר שהוא נכתב בכפייה או תוך כדי כך שצד אחד מופלה באופן קיצוני לעומת הצד השני.

המצב השלישי הוא ששני הצדדים מגיעים להסדר ביניהם באמצעות עורכי דין. גם כאן ההסדר יהיה חייב לקבל את אישורו של בית משפט.

המצב הרביעי והבעייתי מכולם הוא, שאין הסכמה בין הצדדים ואז בית המשפט יקבע מה ההסדר הנכון למקרה זה.

כיצד מחלקים מניות של חברה במצב של גירושין

באופן רגיל כל חברה מתנהלת על פי חלוקת בעלות, כאשר מצוין מי הבעלים ואיזה נתח של החברה נמצא בידיו. בשביל להתמודד בסיטואציה של גירושין, האופציה הטובה ביותר היא שצד אחד ירכוש את המניות של הצד השני ובכך יהפוך לבעלים היחידי של החברה. כך נמנע מצב בו שני בני הזוג הם בעלים של החברה, דבר שיכול לגרום לה נזק לאורך זמן. בין היצר על ידי כך שאחד מבני הזוג (בדרך כלל הבעל שנחשב פעיל יותר בניהול החברה) יגרום לנזקים באופן מכוון על מנת לפגוע בשווי המניות שבידי האישה.

חשוב לציין שבמצב של אי הסכמה, נוהג בית המשפט לקבל את הסברה שעדיף שמי שניהל את החברה בפועל ימשיך להחזיק בה ולנהל אותה, אך עליו לרכוש את המניות של הצד השני. כך החברה לא תיפגע. בית המשפט גם מכיר בכך שעדיך שתהיה התנתקות של בני הזוג אחד מהשני גם בהיבט העסקי מאחר ואין זה נכון ואין זה רצוי שאחרי פרידתם יישארו קשורים אפילו בהיבט זה.

בשביל שיהיה ניתן למכור את המניות ולאפשר לאחד הצדדים להיות בעלים יחידים בחברה, יש לקבוע את ערך החברה. לשם כך בית המשפט ימנה רואה חשבון או אקטואר חיצוני, שייתן חוות דעת על בסיס כל הנתונים שבידיו על פי מועד מוסכם (מועד הפירוד או הגירושין). במידה והחברה מונפקת בבורסה, קל יותר להעריך את שווי החברה על פי מדדים אובייקטיבים חיצוניים. 

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699