עצות וטיפים לאנשי צבא

חיי צבא קבע יכולים לגרום נזק קשה לחיי הנישואין והמשפחה, מה שמוביל לא פעם לגירושין. היעדרויות מהבית, הבדידות, גידול הילדים לבד, המרחק, הלחצים, כל אלה מחלחלים ומשפיעים על הזוגיות. לעיתים, זה מגיע אחרי פרישה מצבא קבע, אחרי ששני בני הזוגות התרגלו לחיים כמו שהיו, וקשה להם להסתגל לחיים החדשים ביחד.  כל זה מוביל בסופו של דבר להחלטה הבלתי נמנעת של גירושים.

חשוב להבהיר, אין מספרים מדויקים כמה זוגות בקבע התגרשו, אך כן ידוע שישנה עלייה במספרים. מלבד הסיבות שמנינו, נמצאו עוד כמה סיבות שבגינן זוגות אשר אחד מבני הזוג משרת בקבע, בוחרים להתגרש, ובין הסיבות נמצא, הפנסיה המכובדת שמקבלים אנשי קבע.

הקשר בין פנסיה של אנשי קבע לגירושין

זה לא ייאמר בקול כמובן, אך העובדה שקצין או נגד בקבע מקבל פנסיה, שהיא לרוב גבוהה פי 2.5 מעובדי מדינה אחרים, משפיעה לא מעט על כך שזוגות מחליטים להיפרד, לעיתים בתקופת השירות ולעיתים גם אחרי. בסופו של דבר, אחד מבני הזוג מרגיש שהוא השקיע מספיק בקשר, ואיננו רוצה עוד להיות בו, זכותו גם ל”הרוויח” ממנו. אם אפשר לומר זאת כך.

נושא הפנסיה של קצינים ונגדים נמצא כל הזמן על סדר היום הציבורי, אך איש כמעט לא מציין את העובדה, שהרבה פעמים, כתוצאה מהליכי גירושין, עליהם לחלק את קצבת הפנסיה שלהם עם הצד השני, ממנו הם נפרדו. על פי חוק יחסי הממון, כל בני זוג חייבים לחלק שווה בשווה, את כל הכספים והרכוש שבני הזוג צברו במהלך הנישואים.

כעת אם אחד מבני הזוג מקבל פנסיה גבוהה מהצבא, אזי שגם אותה, עליו לחלק עם הצד השני. זה כולל גם זכויות עתידיות על הפנסיה. במילים אחרות, כל זכות שתהיה לו על הפנסיה, עד היום בו הוא יממש אותה, מתחלקת שווה ושווה עם הצד השני. חשוב להבהיר שהחישוב על זכויות עתידיות, נעשות על ידי אקטואר, שבוחן זאת על פי פרמטרים של גיל, תמותה, אינפלציה, זכויות שהצטברו בתקופת הנישואים ועוד.

ישנם זוגות שניסו לקבוע מראש, בהסכם ממון, שרק חלק מהסכום יגיע לצד השני או רק חלק מהסכום של פיצויי הפרישה. בית המשפט, מסרב לקבל טענה זו, וטוען, שהפנסיה עצמה, כולל זכויות עתידיות עליה, צריכות להתחלק שווה בשווה בין שני הצדדים.

ההסבר לכך הוא, שאם בני הזוג היו חיים ביחד, אזי שהכסף היה משמש למשק בית משותף, מאחר והם התגרשו, הכסף אמור עדיין לשמש את שני הצדדים ולא רק את מי, שלכאורה, עבד עבורו.
לסיום, על מנת ליהנות מכספי הפנסיה של איש קבע לאחר הגירושין, מומלץ להיעזר בעורך דין, אשר ידע לעמוד על הדרישות השונות, להציג את הטיעונים והתקדימים הנכונים בשביל להוביל אתכם לשם.

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699