מזונות זמניים

לצערנו הרב, תהליכים משפטיים בישראל עלולים להימשך זמן רב, וכן עד שהם מגיעים לכדי דיון בבית משפט, עלול לחלוף זמן יקר. על מנת להתמודד עם בעיה זו, בכל הקשור למצב של גירושין בין בני זוג ומתן מזונות עבור האישה והילדים, החליטה המדינה ליצור דרגה מיוחדת של “מזונות זמניים”.

בטרם נסביר מה זה מזונות זמניים, כיצד ומתי הם ניתנים, יש להסביר תחילה את התהליך שהוביל ליצירת אפשרות זו על ידי המדינה. כידוע, תביעה למזונות, כזו שמוגשת על ידי ילדים או על ידי האישה כלפי הגבר נידונה בבית המשפט לענייני משפחה. מאחר וייתכן שזמן הדיון ייערך במועד מאוחר, ועד אז ייתכן והילדים ו/או האישה יסבלו ממצב כלכלי שלילי באופן קיצוני, קרי חרפת רעב או חוסר יכולת למלא את תפקידם מבחינה כלכלית, הרי שניתן לדרוש תשלום של מזונות זמניים על מנת לפתור את הבעיה באופן מיידי. המזונות ניתנים לפני שנערך דיון ראשון בבית המשפט בנושא.

כיצד מגישים בקשה לקבלת מזונות זמניים ומה היא כוללת

הבקשה ניתנת מיד עם פתיחת תיק לבקשת מזונות. בית המשפט יכול לקבוע את הסכום ללא המתנה לכתב תגובה מצד הנתבע. ביקורת גדולה הושמעה על כך וכיום ניתן לבקש את המזונות לפני כתב ההגנה אך יש להמתין לתשלום עד קבלת כתב הגנה. בעבר מזונות זמניים היו ניתנים בין חודשיים לשלושה אחרי מועד הגשת כתב התביעה לקבלתם, אך במהלך השנים קוצר הזמן, וכיום ניתן לקבל מזונות זמניים תוך פחות מ-30 יום ואפילו בזמן קצר יותר, במקרה ומדובר בסעד חירום.

חשוב להבהיר, מזונות זמניים ניתנים על בסיס ראיות ועדויות לכאורה, לכן גם בית המשפט לא קובע סכומי מזונות עצומים, בוודאי לא קרובים לאלו שהגבר יצטרך לשלם בעתיד. מדובר בסכומים שאמורים להספיק למחייה, אמורים להספיק כסעד חירום.

בית המשפט נוהג להגביל את עצמו מבחינת הסכומים (למרות שגם במצבים בהם הילדים או האישה יכולים לכלכל ל את עצמם כמה חודשים בלי מזונות, בית המשפט כן קובע שיקבלו מזונות זמניים), אך לא במועד התשלום. לעיתים קרובות בית המשפט קובע שעל הגבר לשלם מזונות זמניים לאורך כל המשפט עד שתתקבל החלטה סופית בנושא.

החשיבות של מזונות זמניים

מזונות זמניים מהווים לא רק עניין כלכלי חשוב עבור הילדים והאישה, שכן בלעדיהם יתקשו לכלכל את עצמם בצורה נאותה, אלא גם יש להם חשיבות מבחינת השוויון והאחריות כלפיהם מצד הגבר. על הגבר לדעת שהוא אחראי לכלכל את משפחתו, גם בתקופת המעבר שבין החיים שלהם ביחד לבין התקופה בה נקבעים סופית גובה המזונות.

עם זאת, בית המשפט קובע בצורה ברורה מידתיות למזונות זמניים, על מנת שמצד אחד הם יוכלו לעזור לילדים ולאישה לכלכל את חייהם, ומצד שני, שלא יהיו אלו מזונות גבוהים מדי, בשביל שהם לא ישמשו בסיס לתביעה עתידית שהמזונות הקבועים יהיו בגובה זהה.

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699