מזונות משקמים לידועה בציבור

וכיצד יש לנהוג עם זוג הידוע בציבור

בשנים האחרונות בתי המשפט בישראל נדרשים יותר ויותר לעסוק בשאלה, כיצד יש לנהוג במקרים של פרידה בין בני זוג שאינם נשואים אלא ידועים בציבור.  בתי המשפט נדרשים לעניין זה בעקבות הגידול הרב שקיים במספר הזוגות שחיים ביחד, אינם נשואים ומוכרים כידועים בציבור.

זוגות רבים בישראל בוחרים לחיות כידועים בציבור מסיבות רבות, החל מאי רצונם למסד את חייהם במסגרת נישואין, רצון לבחון חיים משותפים לפני נישואין או במסגרת פרק ב’ בחייהם, אז הם בוחרים לחיות ביחד אך לא להינשא שנית. במקרים רבים מדובר אף על הקמת משפחה משותפת, עם ילדים משותפים.

בחלק גדול מהמקרים בני הזוג עושים ביניהם הסכמים שונים שמסדירים את החיים המשותפים ביניהם מבחינה כלכלית וכןהסכמי ממון שמסדירים כיצד ינהגו עם הרכוש שצברו יחד במקרה של פרידה וכן מסדירים את כל עניין המזונות. אך במקרים בהם הדבר איננו קורה, אזי שיש צורך להסדיר את העניין מבחינה משפטית, שכן להבדיל מגירושי בין בני זוג, תהליך שלוקח זמן ולכל אחד מהצדדים יש חובות כלפי הצד השני, הרי שבמסגרת ידועים בציבור, התהליך יכול להיות מיידי ואלמלא התערבות משפטית, ייתכן ואחד מבני הזוג יקום ויעזוב וישאיר את הצד השני ללא כלום, זה קורה בעיקר כאשר צד אחד מפרנס והצד השני תלוי בו.

מה זה מזונות משקמים

במהלך השנים בית המשפט והכנסת נדרשו לעניין ונקבע שעל בן הזוג לשלם לבת הזוג מזונות משקמים. הרעיון הוא לעזור לידועה בציבור למשך תקופה קצובה (להבדיל ממזונות רגילים שמשולמים לה עד קבלת הגט), על מנת שתוכל לארגן את חייה. הרציונאל שעומד מאחורי מזונות משקמים הוא מאוד פשוט, האישה ראתה בקשר בינה לבין בן זוגה, הידוע בציבור, קשר של נישואים, היא הסתמכה עליו, וברגע שהם נפרדו, אזי שעליו לעזור לה, בדיוק כפי שעל גבר נשוי לעזור לאישתו אשר זה עתה התגרש ממנה.

גובה המזונות המשקמים שהגבר ישלם לאישה, ייקבעו על ידי בית המשפט. הם ייקבעו על פי משך זמן התקופה שהשניים חיו ביחד, רמת החיים שהיתה לה והתלות הכלכלית שהם פיתחו אחד בשני. חשוב להבהיר, שמבחינת הרכוש המשותף, הרי שחלה על שניהם הלכת השיתוף ולא חוק יחסי ממון שחל רק על זוגות נשואים. במידה ויש לבני הזוג ילד משותף, הרי שהוא יקבל מהאב מזונות בדומה למצב בו היו ההורים נשואים אך הוא ימשיך לשאת את שם האם (אלא אם היא מסכימה שיישא את שם המשפחה של אביו).

לסיום חשוב להבהיר נקודה משמעותית, לא כל זוג שחי ביחד יוכר מיד כזוג ידוע בציבור. זוגות צעירים לפני חתונה למשל, לא יוכרו ככאלה, כנ”ל לא שותפים לדירה. על מנת להיות מוכרים כידועים בציבור, יש לנהל משק בית משותף, חיי משפחה (מגורים משותפים, ארוחות משפחתיות, לינה משותפת) וכן היכרות בציבור כזוג לכל דבר. לאור העובדה שבישראל אין אפשרות לזוגות חד מיניים להינשא, הרי שרבים מכירים חיים תחת ההגדרה של ידועים בציבור.

ליצירת קשר וקבלת ליווי משפטי אישי לחצי כאן 

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699