חלוקת רכוש לא שווה

אחד הסעיפים שתמיד מעורר מאבקים וויכוחים בקרב בני זוג שבוחרים להתגרש, זה סעיף חלוקת הרכוש בין בני הזוג. במהלך חיי הנישואים בני זוג צוברים רכוש משותף וכאשר הם מחליטים להיפרד עולה שאלה, כיצד עליהם לחלק את הרכוש.

לא מדובר בעניין טכני פרקטי, הרבה פעמים מדובר בעניין מהותי. הרי הרכוש שבני הזוג מחלקים יש לו ערך כספי, ערך כלכלי, וערך רגשי, מן הסתם.

הנושא של חלוקת הרכוש בישראל עבר שינוי בשנות השבעים. עד אז היה נהוג לחלק את הרכוש בין בני הזוג בצורה כזו, שהרכוש שכל צד הביא לנישואים היה הולך אליו ואם זה היה על שמו הרי שזה היה שייך לו. בשנות השבעים נקבע שהרכוש מתחלק שווה בשווה בלי קשר לשאלה מי רשום כבעלים של הרכוש. הסיבה לשינוי היא, למנוע מצב שהיה קיים באותם ימים לפיו הגבר הוא זה שהיה רשום כבעלים של הרכוש, וכך האישה יצאה מהנישואים בלי כלום.

עם זאת גם אחרי השינוי בחוק קיים סעיף אשר מאפשר לסטות מהתיקון לחוק ומדובר על סעיף 8 לחוק יחסי הממון. סעיף זה קובע שבמקרים מסוימים יכול בית המשפט להחליט לסטות מהכלל של איזון משאבים, כלומר מהכלל של חלוקת רכוש באופן שווה. במקרה ובית המשפט מחליט לסטות מכך, עליו לעשות זאת באופן מושכל, זהיר, כשחוסר האיזון בין הצדדים בולט, בלי לפגוע באופן ניכר בזכויות הקניין של הצד הנפגע, וכל זה כמובן תוך הבאת נימוקים והסברים ברורים.

מתי תיתכן אפשרות של סטייה מאיזון משאבים?

ראשית, כאשר לגורם מסוים יש יכולות כלכליות שעולות באופן ניכר על גורם אחר. במקרה כזה יתכן שבית המשפט יסכים שהוא לא יפגע אם לא יתבצע איזון משאבים באופן שכתוב בחוק.

שנית, אם צד אחד יש לו נכסים חיצוניים רבים לעומת הצד השני, או מצב בו צד אחד סירב להכניס את הנכסים החיצוניים שלו, כלומר ירושות ומתנות, אל תוך הקופה המשותפת בעוד השני כן עשה זאת.

שלוש, כאשר אחד הצדדים נוהג באופן לא צודק ולא שיוויני כלפי הצד השני. באופן כזה הוא פוגע ביישום איזון המשאבים ועל כל הצדק מחייב שבית המשפט ייתן סעד ויעמוד לצידו של הנפגע.

כמו שציינו קודם לכן, כל יישום של סעיף 8 חייב להתבצע באופן זהיר ושקול שאיננו פוגע באופן קיצוני בצד אשר לכאורה נפגע מכך. לעיתים הניסיון לעשות צדק ולהציג תמונה של שוויון עלולה לגרום פגיעה קשה לאחד מהצדדים, ועל כן בית המשפט חייב לנהוג במשנה זהירות על מנת שזה לא יהיה המצב. זו גם הסיבה שלא תמיד מתבצע שימוש בסעיף 8 ויש נטייה ללכת יותר לאיזון משאבים כלשון החוק.

מעוניינים להתייעץ? שלחו מייל או התקשרו
עו״ד שרון סגל 052-2226699

שלחו עכשיו

סגירת תפריט
לתיאום פגישת ייעוץ עם עו"ד שרון סגל

לתאום פגישת ייעוץ שלחו פרטים בטופס או חייגו: 052-2226699